Home / Victorian Regional Meeting / VRM Positions and Committees

VRM Positions and Committees

VICTORIA REGIONAL MEETING
(including Australia Yearly Meeting hosted positions)

Positions & Committees  
As at 25th February 2018

VRM_roles_25-02-2018

VRM Co-Clerks
….. Lorel Thomas & Dale Hess
–  until September 2018

VRM Finance Committee
Convenor:
….. Sieneke Martin  –  until September 2018
VRM Treasurer:     
….. Jim Palmer  –  until September 2018
VRM Assistant Treasurer:  
….. John Gare  –  until September 2018
Country Friend:  
….. Ray Brindle  –  until September 2018
Local and Recognised Meeting Treasurers:
….. Hugh Wistance   –  Mornington Peninsula
….. Ian Burness  –  Northern Suburbs
….. Cate McMahom   –  Friends Eastern
VRM Secretary (previously Public Officer)
….. Gerry Fahey  –  ongoing (reviewed annually)

VRM Membership Secretary
….. Jim Palmer  –  ongoing since 1984

VRM Registering Officers
….. Tessa Spratt  –  ongoing
….. Dorothy Benyei  –  ongoing
….. Anna Wilkinson  –  ongoing

VRM Recognised Meetings and Worshipping Groups Correspondents
….. Sue Parritt   –  Mornington Peninsula RM
….. Tess Edwards   –  Diamond Valley
….. Chris Hughes   –  Kyneton
….. Bill Hunter   –  Surf Coast
….. Anne Walker   –  Gippsland
….. Heather Stuart   –  Bairnsdale
….. Gerry Fahey & Susan Nelson   –  Ballarat
….. Judith Cummins   –  Geelong
….. Jim Palmer & Chris Warner   –  Melbourne City RM

VRM Local Meeting Clerks
…..Tessa Spratt  –  Friends Eastern
….. Anna Wilkinson   –  Northern Suburbs

VRM Nominations Committee
Convenor:
….. to be decided
Friends Eastern
….. Elspeth Howard  –  until January 2020
….. Peter Bennett  –  until September 2018
Northern Suburbs
….. Aileen Britton  –  until November 2018
….. John Gare (alternative)  –  until October 2018
Mornington Peninsula
….. Carol Holden  –  until September 2018
Country Friend
….. Chris Warner–  until September 2020
….. Adrian Walker(alternative) –  until 2020

VRM Elders
….. Diana Pittock  –  until September 2020
….. Bruce Henry  –  until September 2019
….. Peter Bennett  –  until September 2019

VRM Library Committee
….. Bevianne Fitch  –  until April 2018
….. Beryl Holmes  –  until September 2019
….. Peter Bennett  –  until September 2019
….. Ron Baneth  –  until September 2020

VRM Book Supply
….. Jim Palmer

VRM Archives
….. Alan Clayton

VRM Child Protection Contact Friends
….. Jenny Turton –  until April 2020
….. Kyrstie Crane –  until April 2020

VRM Newsletter Team
Convenor:
….. Sieneke Martin  –  until June 2018
Design, Layout & Electronic Distribution
….. Barney Reynolds  –  ongoing since 2004
Distribution List
….. Jim Palmer  –  ongoing since 1984
Diary and Events
….. Julie Ellerton  –  until September 2018

VRM Building Committee
….. Ray Brindle  –  ongoing
….. Lorel Thomas – as Co-Clerk
….. Dale Hess – as Co-Clerk
….. Peter Raisbeck (co-opted)

VRM Safe Quaker Community
….. Susan Nelson  –  ongoing
….. Chris Hughes  –  ongoing
VRM Web Maintenance
….. Gerry Fahey  –  until December 2019

VRM Privacy and Publications/Archives
Convenor:
….. Cliff Picton  –  ongoing
….. Elspeth Howard  –  ongoing

VRM Peace & Social Justice Network
Convenor:
….. Bev Polzin

VRM Outreach Committee
–  until September 2019
The Convenor rotates
Members

….. Wendy Salter
….. Helen Bayes
….. Angie Were
….. Mark Lockwood-Porter

….. Alison Freeman

VRM Management Committee for Friends’ Centre
Convenor:
….. Anne Brown
Members
….. Chris Hughes
….. Maxine Cooper
….. Jill Parris
….. David Hall
….. Alan Clayton 
(Advisory role on legal matters)
….. Bevianne Fitch (Library Committee Liaison)

Victoria Quaker Fund
–  until 2020
….. Mark Deasey
….. Elspeth Howard
….. Anne Walker
….. Ray Brindle
….. Annie Feith

Mid Year Gathering Committee
–  until 2020
….. Jane Hope
….. Josh Crane (JYF)
….. Miriam Hope (JYF)
….. Mark Lockwood-Porter

Junior Young Friends (JYF) Co-ordinator
…..Jane Hope

VRM Hosting Committee
…..Bruce Henry, Tessa Spratt

Quaker Learning Australia correspondent
– until 2020
….. Derrick Goodlake

 

AYM Committees, Correspondents and Representatives

Nominations Committee Representative  
….. Maxine Cooper – until 2019

 

FWCC Committee Representative
….. Dale Hess  –  until 2019

Standing Committee
….. Usually the Clerks

Pastoral Care at AYM
….. Two appointed prior to AYM each year, at request of AYM.

Elders at AYM
….. Three appointed prior to AYM each year, at request of AYM.

Australian Fellowship of Healing
….. Kaye Wright

Australian Narrative Embroidery Group
….. An Interest Group
….. Tessa Spratt 

Backhouse Lecture Committee
….. Sue Parritt  –  until 2021

Friends School – Quaker Values Committee
….. Helen Irvine  –  until 2019

VRM contact person for AYM publications committee
….. Tricia Fitzgerald

Young Friends VRM Representative
….. Connor Chaffey

AYM First Nations People Concerns Committee
Under the care of VRM  –  until end of 2018
Co-Convenors:
….. Sharee Harper & Chris Hughes
Members:
….. John McMahon (VRM)
….. David Carline  (QRM)
….. Anthea Nicholls  (SANTRM)
….. Aletia Dundas  (NSWRM)

YM Planning Support Committee
….. Anna Wilkinson  –  ongoing

 

 

 

Top